.

Historia

Główne fakty z historii firmy Cargill w Polsce

W latach 1960 – 1990 Cargill znany był w Polsce jako partner w handlu zbożem, soją, śrutą sojową i sokiem jabłkowym. W 1991 r. został zarejestrowany jako inwestor amerykański, wtedy też powstało warszawskie biuro firmy, którego zadaniem było badanie rynku i poszukiwanie możliwości inwestycyjnych.

Żywienie zwierząt

Pierwszą znaczącą inwestycją Cargilla w Polsce była modernizacja wytwórni pasz w Sierpcu (1992), 100 km na północny zachód od Warszawy. W kolejnych latach wybudowano lub zmodernizowano następne wytwórnie pasz: w Siedlcach (1995 r.), Krzemieniewie (1997 r.), Ropczycach (1997 r.), Pruszczu Gdańskim (1998 r.) oraz Krzepicach (2000 r.). W październiku 2000 r. wytwórnię w Krzepicach rozbudowano o zakład produkcji karm dla psów i kotów. W 2007 r., wraz z nabyciem spółki LNB, portfel produktów oferowanych przez firmę Cargill powiększył się o premiksy – mineralno-witaminowe suplementy, wykorzystywane przez hodowców i producentów pasz do produkcji pasz pełnoporcjowych.

Syropy skrobiowe i etanol

W 1995 r. Cargill podjął decyzję o zwiększeniu zakresu swych działań na terenie Polski, rozpoczynając budowę nowoczesnego zakładu produkcji syropów glukozowych w Bielanach Wrocławskich na Dolnym Śląsku. Budowę ukończono we wrześniu 1996 r. Następnym krokiem było rozbudowanie zakładu o najnowocześniejszą w Europie linię do produkcji syropu fruktozowego (izoglukozy). W styczniu 2004 roku na terenie zakładu w Bielanach Wrocławskich wybudowano zakład produkcji alkoholu etylowego. W 2008 r. wrocławski zakład powiększył się o nową inwestycję - młyn do przemiału pszenicy. Jednocześnie rozszerzona została linia produkcji etanolu.

Zboża i śruty

W 1996 roku rozpoczął działalność dział handlowy, zajmujący się eksportem oraz importem zbóż i śruty sojowej oraz słonecznikowej poprzez biura Cargilla na całym świecie.

Dodatki do żywności

W 2006, wraz z przejęciem przez firmę Cargill grupy Degussa Food Ingredients , wachlarz produktów spożywczych oferowanych przez Cargilla został poszerzony, a Cargill w Polsce powiększył się o oddział w Kaliszu.

.
.